Dzisiaj jest: 22 Wrzesień 2019    |    Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

WSPÓŁPRACA I INTEGRACJA

Opublikowano: 22 kwiecień 2015
Łódzkie Porozumienie Samorządów Zawodowych Odsłony: 2997
Skaldowie – Aktywnym Samorządowo
Pod takim tytułem 11 kwietnia 2015 roku odbyło się niecodzienne spotkanie zorganizowane przez Łódzkie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi. W imieniu Porozumienia zgromadzonych gości powitał jego Przewodniczący adw. Jarosław Z. Szymański, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, który wyraził ubolewanie, że to jak samorządy zawodowe są traktowane nie jest adekwatne do ról społecznych, jakie przypisał im porządek prawny Rzeczpospolitej, z ustawą zasadniczą włącznie. Podkreślił, że w takiej sytuacji niezbędna jest integracja środowisk samorządów zawodów zaufania publicznego, której Łódź dała początek.
 
 Przedstawiciel Magistratu r.pr. dr Marcin Górski, podziękował w imieniu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej za zaproszenie, wyrażając jednocześnie pogląd, że samorządy zawodowe stanowią fundament państwa i porządku prawnego, gdyż są gwarantem praw i wolności obywatelskich.
 
 
Pierwsza część spotkania poświęcona współpracy obejmowała wykład okolicznościowy prof. UŁ dr hab. adw. Justyny Jurewicz p.t.: „Zawody zaufania publicznego. Stan obecny a stan pożądany”. Autorka wykładu wskazywała na niezrozumienie ze strony władzy istoty i roli zawodów zaufania publicznego w życiu społecznym, a także prezentowała niebezpieczeństwa płynące z obranego przez władze centralne kursu polityki deregulacyjnej.
 
 
Później nadeszła kolej na integrację, w ramach której odbył się koncert krakowskiego zespołu Skaldowie zatytułowany: „Aktywnym samorządowo”. Pomysłodawca imprezy adw. Andrzej Malicki, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, przedstawił zespół, obchodzący w tym roku 50-tą rocznice działalności estradowej. Brawurowo i ze swadą zapowiadał kolejne utwory, dedykując je poszczególnym samorządom zawodowym, doskonale oddając w ten sposób cały ich koloryt i wzbudzając przy okazji salwy śmiechu. Uczestnicy koncertu wspaniale bawili się przy dźwiękach największych przebojów Skaldów (m.in.: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, Z kopyta kulig rwie, Nie domykajmy drzwi).
 
 
Zamykający spotkanie Dziekan Jarosław Szymański wyraził nadzieję, że to pierwsze tego typu spotkanie integracyjne nie jest ostatnim, a wtórował tym zapowiedziom aplauz całej sali.
 
adw. Mariusz Mazepus