Sok z brzozy – jakie ma właściwości?

anna Sok z brzozy , , ,

Sok z brzozy to bezbarwny płyn, który pozyskuje się z odciętych gałązek, ewentualnie pni drzew (poprzez ich nacinanie lub wiercenie otworów)

Sok z brzozy to bezbarwny płyn, który pozyskuje się z odciętych gałązek, ewentualnie pni drzew (poprzez ich nacinanie lub wiercenie otworów). Jest on łatwo dostępny zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak również aptekach, drogeriach, a nawet hipermarketach. To sprawia, że po sok z brzozy sięga coraz więcej osób. Jakie ma właściwości?

Co zawiera sok z brzozy?

Często można usłyszeć, że sok z brzozy zawiera wiele dobroczynnych substancji, dlatego może łagodzić różne nieprzyjemne dolegliwości oraz choroby. To przede wszystkim:

 • potas,
 • fosfor,
 • magnez,
 • wapń,
 • żelazo,
 • miedź,
 • aminokwasy,
 • sole mineralne,
 • kwas cytrynowy,
 • kwas jabłkowy,
 • garbniki,
 • witaminy z grupy B,
 • witamina C.

Sok z brzozy – właściwości lecznicze

Z uwagi na to, jakie składniki zawiera sok z brzozy, jest to jeden z bardziej skutecznych środków na wzmocnienie odporności. Warto sięgać po niego w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje wirusowe. Co więcej, sok z brzozy zapobiega anemii, działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, wspomaga prawidłową pracę układu krwionośnego, oczyszcza wątrobę i działa moczopędnie, a to pozwala na odtrucie organizmu. Regularne picie soku pozyskiwanego z brzozy sprawia też, że stan włosów, skóry i paznokci znacząco się poprawia.

W medycynie ludowej sok z brzozy uznawany jest za lek zapobiegający chorobom nowotworowym, a w szczególności raka płuc. Dlatego nierzadko jest on polecany osobom, które nałogowo palą papierosy. Poza tym sok może złagodzić uciążliwe objawy chorób ze strony układu pokarmowego, w szczególności wrzodów i nieżytu żołądka.

Sok z brzozy – przeciwwskazania

Co prawda picie soku z brzozy ma pozytywny wpływ na nasz organizm, ale nie jest to produkt dla każdego. Nie powinny po niego sięgać osoby, u których stwierdzono uczulenie na pyłek brzozy, niedrożność dróg moczowych lub niewydolność układu moczowego. Pozostałe przeciwwskazania to nadwrażliwość objawiająca się wysypką, swędzeniem bądź reakcjami skórnymi, a także obrzęki (pojawiające się przy niektórych schorzeniach nerek oraz serca).

Stosowanie soku z brzozy

Ponieważ pozyskiwany z brzozy sok ma specyficzny smak, można dodać do niego sok z malin lub miód. Należy pić go na zimno, to pozwala na zachowanie jak największej ilości cennych składników. W celach zdrowotnych sok z brzozy stosuje się 3 razy dziennie, wypijając 1/4 szklanki przez 2 lub 3 tygodnie. Aby zmniejszyć widoczność cellulitu, należy wydłużyć kurację do 6 tygodni i pić 3/4 szklanki. Sok z brzozy możemy również wykorzystać jako wcierkę do włosów, aby je wzmocnić i dodać objętości. Żeby pasma pięknie lśniły, warto wypłukać je w płynie po zmyciu szamponu.

Water obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

You May Also Like..

Właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy, chodź brzmi nietypowo, stosowany jest już od dawna jako środek zapobiegający wielu schorzeniom. Uwielbiany przez wyznawców medycyny […]

Najważniejsze właściwości soku z brzozy

Sok pozyskiwany z pnia, liści lub pączków brzozy to źródło cennych witamin i minerałów. Dlatego jest stosowany na wiele schorzeń, […]